היתרונות של דיור מוגן

Anidor

21/11/2022

היתרונות של דיור מוגן

לא קל לעבור דירה בשום גיל אולם אין ספק שהגיל המבוגר שבו עוברים לדיור מוגן עשוי להקשות על אנשים להסתגל לשינוי בחייהם. רבים עושים זאת מרצון ויודעים היטב מהם היתרונות של דיור מוגן שעובדים לטובתם, ולכל אלה שעדיין לא השתכנעו יש לא מעט סיבות שיכולות לשכנע אתכם לעשות זאת ולחיות בצורה טובה יותר. לא תמיד האנשים מקבלים החלטה זו לבדם והם נעזרים בבני משפחה, אם יש להם, וזהו שיקול נוסף שבגללו כדאי לחשוב על דיור כזה, והוא מופיע גם ברשימת היתרונות. להלן היתרונות שבוודאי חשבתם על חלקם לפחות, ועוד כמה שיכולים להאיר לכם את המצב בצורה טובה יותר.

דיור מוגן, כשמו כן הוא

לא נעים לראות שחורות אבל אין ספק שמתחמי דיור מוגן הם ללא ספק המקום הטוב ביותר לחיות בו כאשר המציאות בחוץ אלימה יותר ויותר. זה לא רק המצב הביטחוני בישראל שגורם לכך, אלא גם התעללות בקשישים, פגיעה ממושכת בהם על ידי אנשים שמנצלים את גילם ומצבם כדי לרמות אותם, אנשים שלא שומרים עליהם פיזית או דואגים לכך שתהיה להם סביבה מוגנת מפני אנשים שלא אכפת להם לפגוע באחרים, לא רק מבוגרים. הגנה על דיירים כאלה במעון כזה יכולה להיות ההבדל שבין חיים למוות במקרים רבים, ולספק איכות חיים טובה לקשישים שלא יוטרדו על ידי הפחד מפני אלימות, פריצות ותקיפות גופניות.

סביבה מוגנת ובטוחה לקשיש גם בתוך הבית עצמו

אחת הבעיות הקשות היא הגנה לקשיש בביתו ובסביבתו כאשר הזקנה גובה מחיר בפגיעה בבריאותו. תאונות ביתיות יכולות להתרחש לא רק במקלחת ובאמבטיה אלא גם במטבח, בקימה מהמיטה או בניסיון לשבת, במעידה על שטיח או בחוסר יכולת לקום משום שבבית בדרך כלל לא מתקינים ידיות אחיזה בטיחותיות בבתים. זה קורה גם בגלל חוסר מודעות, חוסר תקציבים, או שפשוט אין מי שיעשה זאת כי אין בני משפחה שמודעים לכך או בכלל. דיור מוגן מספק לקשישים סביבה בטוחה לגמרי משום שהוא בנוי לחלוטין לפי תקנים ותקנות הבטיחות ולכן כל קשיש בכל מצב בריאותי שהוא יכול להרגיש בטוח שם.

צוות רפואי זמין תמיד

גם במצב שבו קשיש מגיע לבית הדיור המוגן כשהוא במצב בריאותי שפיר ולמעלה מזה, עדיין סיכוני הגיל מחייבים עזרה רפואית זמינה בכל שעה של היום, מטבע הדברים. כשיש צוות רפואי בבית החולים או במרפאה שאליה צריך להגיע בדחיפות או אפילו לביקור שגרתי או לטיפולים שגרתיים, הנוכחות של צוות רפואי במקום מסייעת הרבה יותר גם לתחושת הביטחון העצמי של הדייר שהוא מטופל, שהוא בטוח מבחינה רפואית ושיש לו תמיד אנשי מקצוע שיכולים להגיע אליו ראשונים ולהעביר אותו בזמן לבית החולים. זה מבטיח גם שתמיד תהיה השגחה רפואית ומעקב אחריו משום שזהו שירות מעולה שניתן בכל דיור מוגן ואי אפשר בלעדיו. בתים מסוימים גם מלווים את הקשיש לטיפולים ולפגישות בנושאים כאלה מחוץ לבית המוגן כך שתמיד יהיה איתו מישהו שיוכל לעזור לו בכך.

שירותי סיעוד זמינים

בבתי דיור מוגן לדיירים סיעודיים זה מובן מאליו שמקבלים שירותי סיעוד, אולם קורה לא פעם שהמצב הסיעודי מגיע בהפתעה או בהדרגה ויש להיערך אליו בהתאם. לפעמים מגלים מאוחר מדי שהקשיש זקוק לכך ולכן בבית דיור מוגן הרבה יותר ודאי שהוא יקבל את הטיפול הסיעודי שהוא זקוק לו מיד.

מוקפים בחברה נגד הבדידות

הבדידות נחשבת לבעיה הקשה ביותר של החברה האנושית בשנים האחרונות. אנשים נפגעים בבריאותם הגופנית והנפשית כתוצאה מכך וזה הפך להיות חשוב כל כך שיש אפילו משרדים ממשלתיים שמטפלים בנושא זה כדי להקל על אנשים להתמודד עם זה. רוב האנשים האלה הם מבוגרים וקשישים שנסיבות החיים גרמו לכך שלא תהיה להם משפחה או חברה קרובה שאיתן יוכלו לחלוק את החיים, את משא המשברים ואת הנטל הרגשי שמאפיינים גם גילים כאלה. כשאתם גרים בחברה של דיריי דיור מוגן, אתם יכולים להבטיח לעצמכם שלא תהיו לבד, שתמיד יהיו סביבכם אנשים שתוכלו להתיידד איתם ולהפוך למשפחה חדשה, חברה שתפיג את הבדידות ותקל עליכם בכך.

פעילויות ועניין מאורגנים בכל דיור מוגן

אנשים רבים עוברים את כל החיים שלהם במסגרות ובעניות או כאלה שפשוט שאבו מהם את כל הזמן והמרץ לעשות דברים חדשים. אין אחד שלא רצה להקדיש זמן לתחביבים, לשמוע הרצאות, ללכת לחוגים, ללמוד בקורסים שונים, אולי אפילו להמשיך בלימודים אקדמיים או ללמוד תחומים חדשים. גם כשיוצאים לפנסיה לא תמיד מצליחים לעמוד בהחלטות האלה שאנחנו מקבלים ליום שבו נצא לפנסיה ונתפנה לכך. בבית דיור מוגן אפשר סוף סוף להתפנות לכל הפעילויות האלה בצורה מאורגנת משום שבתים רבים כאלה דואגים לפעילויות אינטלקטואליות, להווי ולחיי חברה מעניינים. אפשר לשמוע הרצאות, לצאת לטיולים יחד, לסיורים ולהצגות, ליהנות מהרצאות והעשרה שמזמינים לכם למעון ולשבת להאזין יחד עם כולם ולהחליף דעות. זה אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל ללמוד דברים חדשים ויש בכל מקום כזה רכזת פעילויות חברתיות שדואגת גם לכך.

תחזוקה, ניקיון, בישול וטיפוח

בגיל מסוים התחזוקה של כל בית הופכת להיות בעייתית כשלא יכולים לעשות זאת לבד מסיבות בריאותיות או בטיחותיות. כשאתם חיים בבית דיור מוגן אתם מקבלים את כל השירותים האלה מצוות שנותן לכם מעטפת של שירותי תחזוקה וניקיון. אם בחרתם לחיות בבית שבו גם יש חדר אוכל אתם לא צריכים לבשל כמעט מלבד לעצמכם בחדר, אם יש לכם מטבחון, ובוודאי שיש מי שדואג לטיפוח הסביבה והגינון מסביב. כך שחיים במקום אסתטי ונקי, מטופח ונעים שכיף להזמין אליו משפחה וחברים לבקר אתכם.

מאמרים נוספים

חוויה חברתית ואיכות חיים: היתרונות של דיור מוגן בסביבה חמה ושמחה

היתרונות של דיור מוגן: חיים בסביבה בטוחה ומגינה

טיפול במחלות עור בגיל השלישי

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.